
Corsair 4000D AIRFLOW Tempered Glass Mid-Tower ATX Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS985436815
৳7,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair 4000D AIRFLOW Tempered Glass Mid-Tower ATX Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | USB 3 port USB Type C port Audio and Mic Combo Port |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX | MicroATX | ATX | E-ATX (305mm x 277mm) |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Weight | 9.15Kg |
| Dimensions | 453mm x 230mm x 466mm |
| Expansion Slots | 7+2 vertical |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Pre- Installed Fans | 2x Corsair 120mm AirGuide fans |
| Drive Bays | 3.5in x2 2.5in x2 |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 360mm |
| Maximum PSU Length | 220mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








