
Corsair 3500X ARGB Mid-Tower Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS125738733
৳8,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair 3500X ARGB Mid-Tower Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 10.54 |
| Dimensions | 506 x460x240mm |
| Expansion Slots | 7 Horizontal (or 4 Vertical) |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Pre- Installed Fans | 3x Pre-installed RS120 ARGB fans |
| Drive Bays | 3.5in x2 2.5in x2 |
| I/O Port | (1x) USB 3.2 Gen 2 Type-C, (2x) USB 3.2 Gen 1 Type-A, (1x) Audio in/out |
| Additional Feature | |
| Cooling System | H60, H100, H115, H150 (All Series) |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 410mm |
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








