
Corsair 3000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS965939871
৳11,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair 3000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | HIGH-AIRFLOW |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 8.6 kg |
| Dimensions | 466 mm x 462 mm x 230 mm |
| Expansion Slots | 7 vertical |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Fan Support | 8x 120mm fans and up to 360mm radiators |
| Pre- Installed Fans | Front: 3x AR120 RGB |
| Front | 3x AR120 RGB |
| Drive Bays | 3.5in x2 2.5in x2 |
| I/O Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A Headphone/Mic Combo Jack |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Compatible Liquid Coolers: H55, H60, H100, H115, H150 |
| Compatible Liquid Coolers | H55, H60, H100, H115, H150 |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 360mm |
| Maximum PSU Length | 220mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








