
Corsair 275R Airflow Tempered Glass Mid-Tower Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS656605089
৳6,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair 275R Airflow Tempered Glass Mid-Tower Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower Gaming Case |
| Front Panel | Slatted front panel |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 6.9kg / 15.2lbs |
| Dimensions | 457mm x 216mm x 455mm |
| Front Ports | Slatted front panel |
| Expansion Slots | 7+2 vertical |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Pre- Installed Fans | 120mm fans x 3 |
| Drive Bays | Case Drive Bays: 3.5" x 4 Case Drive Bays: 2.5" x 2 |
| Case Drive Bays | 3.5" x 4 Case Drive Bays |
| Additional Feature | |
| PSU | Maximum PSU Length 180mm |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 370mm |








