
Cooler Master TD500 MESH V2 ARGB Gaming Case White Price in Bangladesh
Product Code: CAS102470405
৳9,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cooler Master TD500 MESH V2 ARGB Gaming Case White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX, ATX, SSI CEB, E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel, Mesh, Plastic |
| Dimensions | 499 x 210 x 500mm |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm, (recommended maximum thickness -55mm); Front: 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm; Rear: 120mm |
| Top | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm, (recommended maximum thickness -55mm); Front |
| Fan Support | Top: 3x 120mm, 2x 140mm Front: 3x 120mm, 2x 140mm Rear: 1x 120mm |
| Top | 3x 120mm, 2x 140mm Front |
| Pre- Installed Fans | Front: 3x 120mm CF120 ARGB |
| Front | 3x 120mm CF120 ARGB |
| I/O Port | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 2 Type C |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 165mm |
| Maximum Graphics Card Length | 410mm |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








