
Cooler Master HAF 500 Mid Tower RGB Gaming Case White Price in Bangladesh
Product Code: CAS635490515
৳12,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cooler Master HAF 500 Mid Tower RGB Gaming Case White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ITX, Micro ATX, ATX, SSI CEB, E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel, Plastic, Mesh |
| Dimensions | 516 x 224 x 510mm |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 20mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm Front: 120mm, 140mm, 200mm, 240mm, 280mm, 360mm; Rear: 120mm |
| Top | 20mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm Front |
| Fan Support | Top: 1x 120mm Front: 3x 120mm, 2x 140mm, 2x 200mm, *200mm Mounting Hole Spacing 154 x 154 w/ up to 30mm thickness Rear: 1x 120mm |
| Top | 1x 120mm Front |
| Pre- Installed Fans | Front: 2 x 120mm Rare: 1x 120mm |
| Front | 2 x 120mm Rare |
| I/O Port | 2x USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0), 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x single Audio Jack, 1x Reset/ARGB button |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 167mm |
| Maximum Graphics Card Length | 410mm |
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








