
Carbono CG360TB Black M-ATX Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS514033107
৳4,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Carbono CG360TB Black M-ATX Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | M-ATX / ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | 5.6 kg |
| Dimensions | 390mm (length) x 228mm (width) x 390mm (height) |
| Expansion Slots | 5 |
| Radiator Support | Motherboard Side: 120 / 140 / 240 mm Top: 120 / 240 mm Rear: 120 mm |
| Motherboard Side | 120 / 140 / 240 mm Top |
| Fan Support | Top: 3 x 120 mm (optional) Bottom: 3×120 mm(Optional) Motherboard Side: 2 x 120 mm (optional) Rear: 1 x 120 mm Power compartment :120mm * 3 (optional); |
| Top | 3 x 120 mm (optional) Bottom |
| Pre- Installed Fans | Motherboard Side : 2 x 120 mm ARGB Fan Rear: 1 x 120 mm ARGB Fan |
| Motherboard Side | 2 x 120 mm ARGB Fan Rear |
| Drive Bays | 1 x 2.5” 2 x 2.5″/3.5” |
| I/O Port | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A (5 Gbps) 1xUSB1.0 1 x HD Audio-out 1 x Mic-in |
| Additional Feature | |
| PSU | N/A |
| Side Panel | Tool-less Tempered Glass Side Panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Max 165 mm |
| Maximum Graphics Card Length | Max 380 mm |
| Maximum PSU Length | Max 200mm / 7.87 inches |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








