
BenQ PhotoVue SW272Q 27" QHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON384942578
৳119,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ PhotoVue SW272Q 27" QHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Resolution | QHD (2560x1440) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 109 |
| Display Surface | Anti-Glare / Matte |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 300 nits |
| Brightness (typ.) | 300 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Support | 10-Bit (1.07 Billion Colors) |
| Color Gamut | 100% sRGB 99% Adobe RGB 98% DCI-P3 |
| Response Time | 5ms (GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | 2.2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | No |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 2x HDMI 2.0 |
| USB Port(s) | 3xUSB 3.2 |
| USB Type-C | 1x USB-C (USB 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1, DisplayPort Alt Mode) Input/Output |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Swivel | 60° (-30 to 30°) |
| Height Adjustment | 5.5" / 140 mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 24.2 x 23.3 x 10.8" / 613.9 x 591.8 x 274.0 mm (with Stand) 24.2 x 23.3 x 10.8" / 613.9 x 591.8 x 274.0 mm (with Stand) |
| Weight | 18.3 lb / 8.3 kg (with Stand) 10.85 lb / 4.92 kg (without Stand) |
| Power | |
| Type | Internal |
| Power Consumption | Power Consumption (normal): 25 W Power Consumption (max): 160 W Power Consumption (sleep mode): <0.5 W |
| Power Consumption (normal) | 25 W Power Consumption (max) |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








