
BenQ PD2705UA 27" 4K UHD IPS Designer Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON863329682
৳67,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ PD2705UA 27" 4K UHD IPS Designer Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 4K UHD (3840x2160) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 163 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 250 nits Brightness (peak)(HDR): 350 nits |
| Brightness (typ.) | 250 nits Brightness (peak)(HDR) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Support | 1.07 billion colors |
| Color Gamut | 99% Rec.709, 99% sRGB |
| Response Time | 5ms (GTG) |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Gamma: 1.8 - 2.6, sRGB Certification: TUV Certificate Flicker-free Low Blue Light |
| Gamma | 1.8 - 2.6, sRGB Certification |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | 5000K, 6500K, 9300K, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | 2.2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2.5Wx2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort1.4 |
| HDMI | 1xHDMI2.0 |
| USB Port(s) | 3xUSB 3.2 2 x USB Type B |
| USB Type-C | 1x USB C |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 30˚ |
| Swivel | 275˚/ 275˚ |
| Pivot | 90˚ |
| Height Adjustment | 150 mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm) 553 - 703 x 614 x 459.4 Dimensions (HxWxD) (inch) 21.8- 27.7 x 24.2 x 18.1 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch) 14.4 x 24.2 x 3.2 |
| Weight | Net Weight (kg) 10 Net Weight (lb) 22 Net Weight (w/o Base) (kg) 6.2 Net Weight (w/o Base) (lb) 13.7 |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (normal): 27.5 W Power Consumption (max): 152 W Power Consumption (sleep mode): <0.5 W |
| Power Consumption (normal) | 27.5 W Power Consumption (max) |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








