
BenQ MOBIUZ EX321UX 32" 4K 144Hz IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON193598846
৳159,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ MOBIUZ EX321UX 32" 4K 144Hz IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 31.5 inch |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 3840x2160 |
| Pixels Per Inch (PPI) | 138 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 400 nits Brightness (peak)(HDR): 600 nits |
| Brightness (typ.) | 400 nits Brightness (peak)(HDR) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Support | 1.07 billion color |
| Color Gamut | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3 |
| Response Time | 1ms |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Gamma: 1.8 - 2.6 Brightness Intelligence Plus (B.I.+): Yes Color Weakness: Yes ePaper: Yes Color Mode Display P3 sRGB Custom Cinema HDRi DisplayHDR Cinema Sci-fi HDRi Realistic HDRi Fantasy HDRi Sci-fi Realistic Fantasy Gamer 1, Gamer 2, Gamer 3 Certification: TUV Certificate: Flicker-free, Low Blue Light Gaming FPS Mode: Yes Motion Blur Reduction: Yes Color Vibrance: Yes Light Tuner: Yes FreeSync Premium Pro: Yes Software Color Shuttle: Yes |
| Gamma | 1.8 - 2.6 Brightness Intelligence Plus (B.I.+) |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | 2.2 |
| Others | EPEAT: Yes Brightness Intelligence Plus (B.I.+): Yes ePaper: Yes |
| EPEAT | Yes Brightness Intelligence Plus (B.I.+) |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | 2.1 Channel (2Wx2 + 5W woofer) |
| Microphone (Built In) | Yes |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort (v2.1) |
| HDMI | 2x HDMIv2.1 |
| USB Port(s) | 3x USB Type-A Downstream (USB 3.2 Gen 1, 5 Gbps, power charging 4.5W) |
| USB Type-C | 1x USB C(PowerDelivery 65W, DisplayPort Alt Mode, Data) 1x USB Type-C Upstream (USB 3.2 Gen 1, 5 Gbps, Data only) 1x USB Type-C Downstream (USB 3.2 Gen 1, 5 Gbps, power charging 7.5W) |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 15˚ |
| Swivel | 15˚/ 15˚ |
| Height Adjustment | 100 mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm) 598.7x714.4x306 Dimensions (HxWxD) (inch) 23.6x28.1x12 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm) 433.3x714.4x98.1 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch) 17.1x28.1x3.9 |
| Weight | Net Weight (kg) 9.7 Net Weight (lb) 21.4 Net Weight (w/o Base) (kg) 7.2 Net Weight (w/o Base) (lb) 15.9 |
| Power | |
| Type | Adapter |
| Power Consumption | Power Consumption (normal): 80 W Power Consumption (max): 274 W Power Consumption (sleep mode): <0.5 W Power Delivery(USB C / Thunderbolt 3): 65 W |
| Power Consumption (normal) | 80 W Power Consumption (max) |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








