
BenQ MOBIUZ EX270M 27" 240Hz FHD IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON995942506
৳51,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ MOBIUZ EX270M 27" 240Hz FHD IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 82 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 400 nits Brightness (peak)(HDR): 400 nits |
| Brightness (typ.) | 400 nits Brightness (peak)(HDR) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Support | 16.7 million color |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Gamma: 1.8 - 2.6 Certification: TUV Certificate Flicker-free Low Blue Light |
| Gamma | 1.8 - 2.6 Certification |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | 2.2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2.1 Channel (2Wx2 + 5W woofer) |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort1.4 |
| HDMI | 2xHDMI2.0 |
| USB Port(s) | 2xUSB 3.0 1 x USB Type B |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 15˚ |
| Swivel | 15˚/ 15˚ |
| Height Adjustment | 100 mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm) 425.6 - 525.6x614x194 Dimensions (HxWxD) (inch) 16.7 - 20.7x24.2x7.6 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm) 379.5x614x70.5 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch) 14.9x24x2.8 |
| Weight | Net Weight (kg) 6.4 Net Weight (lb) 14.1 Net Weight (w/o Base) (kg) 4.25 Net Weight (w/o Base) (lb) 9.4 |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (normal): 22 W Power Consumption (max): 70 W Power Consumption (sleep mode): <0.5 W |
| Power Consumption (normal) | 22 W Power Consumption (max) |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








