
BenQ MOBIUZ EX251 24.5" 220Hz FHD IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON547349402
৳27,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ MOBIUZ EX251 24.5" 220Hz FHD IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24.5 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 90 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 350 nits Brightness (peak)(HDR): 400 nits |
| Brightness (typ.) | 350 nits Brightness (peak)(HDR) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 220Hz |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 1ms (GTG) |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Gamma: 1.8 - 2.6 Certification: TUV Certificate Flicker-free Low Blue Light |
| Gamma | 1.8 - 2.6 Certification |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | 2.2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2.5Wx2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort1.4 |
| HDMI | 2xHDMI2.0 |
| USB Port(s) | 2 x USB Type-A |
| USB Type-C | 1 x USB Type-C |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 15˚ |
| Swivel | 15˚/ 15˚ |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm) 428.78x557.70x211.74 Dimensions (HxWxD) (inch) 16.9x22x8.3 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm) 339.2x557.70x81.9 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch) 13.4x22x3.2 |
| Weight | Net Weight (kg) 4.17 Net Weight (lb) 9.19 Net Weight (w/o Base) (kg) 3.62 Net Weight (w/o Base) (lb) 7.98 |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (normal) 18 W Power Consumption (max) 55 W Power Consumption (sleep mode) <0.5 W |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








