
BenQ GW2790Q 27" IPS 2K QHD 100Hz Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON246902775
৳31,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ GW2790Q 27" IPS 2K QHD 100Hz Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | QHD (2560x1440) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 109 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 350 nits |
| Brightness (typ.) | 350 nits |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| 1500 | 1 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Support | 16.7 million color |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 5ms |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Gamma: 1.8 - 2.6 Certification: Eye Comfort 2.0, EyeSafe 2.0 |
| Gamma | 1.8 - 2.6 Certification |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | 1.4 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Wx2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort (v1.2) |
| HDMI | 2x HDMI (v2.0) |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm) 448.5x614.0x181.9 Dimensions (HxWxD) (inch) 17.7x24.2x7.2 Dimensions (HxWxD) (Landscape) (mm) 448.5x614.0x181.9 Dimensions (HxWxD) (Landscape) (inch) 17.7x24.2x7.2 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm) 371.9x614.0x61.6 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch) 12.5x24.2x2.4 |
| Weight | Net Weight (kg) 4.7 Net Weight (lb) 10.4 Net Weight (w/o Base) (kg) 4.3 Net Weight (w/o Base) (lb) 9.5 |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (normal): 20 W Power Consumption (max): 42 W Power Consumption (sleep mode): <0.5 W |
| Power Consumption (normal) | 20 W Power Consumption (max) |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








