
BenQ GW2490 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON848963977
৳17,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ GW2490 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 23.8 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 93 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 250 nits |
| Brightness (typ.) | 250 nits |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| 1300 | 1 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Support | 16.7 million color |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 5ms |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Gamma: 1.8 - 2.6 Certification: Eye Comfort 2.0, EyeSafe 2.0 |
| Gamma | 1.8 - 2.6 Certification |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | 1.4 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Wx2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort (v1.2) |
| HDMI | 2x HDMI (v1.4) |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm): 408x540x182 Dimensions (HxWxD) (inch): 16.1x21.3x7.2 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm): 343x540x61 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch): 13.5x21.3x2.4 |
| Dimensions (HxWxD) (mm) | 408x540x182 Dimensions (HxWxD) (inch) |
| Weight | Net Weight (kg): 3.93 Net Weight (lb): 8.66 Net Weight (w/o Base) (kg): 3.54 Net Weight (w/o Base) (lb): 7.80 |
| Net Weight (kg) | 3.93 Net Weight (lb) |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (normal): 20 W Power Consumption (max): 30 W Power Consumption (sleep mode): <0.5 W |
| Power Consumption (normal) | 20 W Power Consumption (max) |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








