
BenQ GW2283 21.5 Inch Eye-care Stylish Full HD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON317622342
৳14,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ GW2283 21.5 Inch Eye-care Stylish Full HD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 21.5 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 102 |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 16.7 million color |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Response Time | 5ms (GtG) |
| Others Features | Picture Mode: ECO, Game, Low Blue Light, Movie, Photo, sRGB, Standard, User |
| Picture Mode | ECO, Game, Low Blue Light, Movie, Photo, sRGB, Standard, User |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | 1.4 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 1Wx2 |
| Connectivity | |
| VGA | VGAx 1 |
| HDMI | HDMI (v1.4) x 2 |
| Audio Jack | Headphone Jack: Yes Audio Line In : Yes |
| Headphone Jack | Yes Audio Line In |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm): 394.4x489.5x175.1 Dimensions (HxWxD) (inch): 15.5x19.3x6.9 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm): 310.9x489.5x55.3 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch): 12.2x19.3x2.2 |
| Dimensions (HxWxD) (mm) | 394.4x489.5x175.1 Dimensions (HxWxD) (inch) |
| Weight | Net Weight (kg): 3.7 Net Weight (lb): 8.2 Net Weight (w/o Base) (kg): 2.9 Net Weight (w/o Base) (lb): 6.4 |
| Net Weight (kg) | 3.7 Net Weight (lb) |
| Power | |
| Power Consumption | <0.5 W |
| Voltage | 100 - 240V |
| Others | Power Supply: Built-in |
| Power Supply | Built-in |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








