
BenQ EW3290U 32" 60Hz FHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON839941898
৳83,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: BenQ EW3290U 32" 60Hz FHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 31.5 inch |
| Display Type | LED backlight |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD 3840x2160 |
| Pixels Per Inch (PPI) | 140 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Brightness | Brightness (typ.): 350 nits Brightness (peak)(HDR): 400 nits |
| Brightness (typ.) | 350 nits Brightness (peak)(HDR) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 1.07 billion colors Mode-Rec.709, sRGB, HDR, M-Book, User, Standard, Game, Cinema HDRi, Game HDRi |
| Color Gamut | 98% |
| Response Time | 5ms (GTG) |
| HDR | HDR10, VESA DisplayHDR 400 |
| Others Features | Gamma-1.8 - 2.6 Display Screen Coating-Matte AMA, OSD Language |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Bluish, Normal, Reddish, User Define |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | 2.2 |
| Others | Display Pilot 2Display Quickit TUV Certificate Brightness Intelligence Plus Gen2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2.1 Channel (2Wx2 + 5W woofer) |
| Connectivity | |
| HDMI | 3x HDMI 2.0 |
| USB Port(s) | 3x USB Type-A Downstream (USB 3.2 Gen 1, 5 Gbps, power charging 7.5W) |
| USB Type-C | 1x USB C(PowerDelivery 65W, DisplayPort Alt Mode, Data) 1x USB Type-C Downstream (USB 3.2 Gen 1, 5 Gbps, power charging 7.5W) |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5˚ - 20˚ |
| Swivel | 20˚/ 20˚ |
| Pivot | 90˚ |
| Height Adjustment | 110mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Dimension | Dimensions (HxWxD) (mm) 483.8-593.5x714.5x211.2 Dimensions (HxWxD) (inch) 19.0-23.4x28.1x8.3 Dimensions (HxWxD) (Landscape) (mm) 483.8-593.5x714.5x211.2 Dimensions (HxWxD) (Landscape) (inch) 19.0-23.4x28.1x8.3 Dimensions (HxWxD) (Pivot) (mm) 730.3-737.8x443.9x211.2 Dimensions (HxWxD) (Pivot) (inch) 28.8-29.0x17.1x8.3 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (mm) 443.9x714.5x67.8 Dimensions (HxWxD) (w/o Base) (inch) 17.5x28.1x2.7 |
| Weight | Net Weight (kg) 8.1 Net Weight (lb) 17.8 Net Weight (w/o Base) (kg) 6.0 Net Weight (w/o Base) (lb) 13.2 |
| Power | |
| Power Consumption | Power Supply Built-in Power Consumption (normal) 29W W Power Consumption (max) 180W W Power Consumption (sleep mode) 0.5W W Power Delivery(USB C / Thunderbolt ) 65W |
| Voltage | 100 - 240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Dot Claim Benq Policy - Minimum 5) |








