
Asus ZenScreen MS32UC 32" 60Hz IPS 4K UHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON275180718
৳82,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ZenScreen MS32UC 32" 60Hz IPS 4K UHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 32 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 4k UHD 3840x2160 |
| Pixel pitch(MM) | 0.182mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| (CR≧10, H/V) | 178°/ 178° |
| Brightness | 350cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Color Gamut | Color Space (DCI-P3) : 98% |
| Color Space (DCI-P3) | 98% |
| Response Time | 5ms GtG |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Color Adjustment: 6-axis Gamma Adjustment: Yes (Support Gamma 2.0/2.1/2.2/2.3/2.4) |
| Color Adjustment | 6-axis Gamma Adjustment |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(4 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | Yes, 2.2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | Audio Technology : Audio by Harman Kardon |
| Audio Technology | Audio by Harman Kardon |
| Speaker Output | (5Wx2) |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI (v2.0)x 1 |
| USB Port(s) | USB Hub : 2x USB 2.0 Type-A |
| USB Hub | 2x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery: 90W |
| USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery | 90W |
| Audio Jack | Yes |
| Others | Digital Signal Frequency : 30~133.2 KHz(H) / 40~60Hz(V) Wireless Projection : Yes WiFi : Yes(Embedded) Operating System : Android 11 Google Home Device Support : Yes Voice Control : Yes Remote Access : No Multi View : Yes Multi Control : Yes Multi-Platform Streamer Plus : Yes HDMI Reverse Control : Yes VESA DisplayHDR 400 FSC MIX |
| Digital Signal Frequency | 30~133.2 KHz(H) / 40~60Hz(V) Wireless Projection |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Height Adjustment | 0~100mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Dimension | Phys. Dimension (W x H x D) : 71.4 x 57.9 x 17.7 cm (28.11" x 22.80" x 6.97") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 71.4 x 44.9 x 5.0 cm (28.11" x 17.68" x 1.97") Box Dimension (W x H x D) : 80.9 x 14.2 x 52.0 cm (31.85" x 5.59" x 20.47") |
| Phys. Dimension (W x H x D) | 71.4 x 57.9 x 17.7 cm (28.11" x 22.80" x 6.97") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight : 8.6 kg (18.96 lbs) Net Weight without Stand : 6.92 kg (15.26 lbs) Gross Weight : 11.5 kg (25.35 lbs) |
| Net Weight | 8.6 kg (18.96 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <23.1W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Power Consumption | <23.1W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |








