
ASUS ZenScreen MS27UC 27" 4K UHD Type-C Smart Monitor with Google TV Price in Bangladesh
Product Code: MON285376145
৳72,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ZenScreen MS27UC 27" 4K UHD Type-C Smart Monitor with Google TV Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 4K UHD (3840x2160) |
| Pixel pitch(MM) | 0.155mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Brightness | Brightness (HDR, Peak): 400 cd/m² Brightness (Typ.): 350cd/㎡ |
| Brightness (HDR, Peak) | 400 cd/m² Brightness (Typ.) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.): 1000:1 Contrast Ratio (HDR, Max): 100,000,000:1 |
| Contrast Ratio (Typ.) | 1000 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Response Time | 5ms(GTG) |
| HDR | HDR (High Dynamic Range) Support: HDR10 HDR (High Dynamic Range) Support: HDR10+ HDR (High Dynamic Range) Support: HLG |
| HDR (High Dynamic Range) Support | HDR10 HDR (High Dynamic Range) Support |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes (4 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Others | Video Feature: Color Adjustment: 6-axis adjustment (R, G, B, C, M, Y) Gamma Adjustment: Yes (Support Gamma 2.0/2.1/2.2/2.3/2.4) HDCP: Yes, 2.2 |
| Video Feature | Color Adjustment |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 5Wx2 Audio by Harman Kardon |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI(v2.0) x 1 |
| USB Port(s) | 2x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) |
| Audio Jack | Yes |
| Others | Wireless Function: Wireless Projection: Yes WiFi: Yes(Embedded) |
| Wireless Function | Wireless Projection |
| Mechanical Design | |
| Tilt | +18° ~ -5° |
| Height Adjustment | 0~100mm |
| Security Locker | 00x100mm |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Dimension | 61.35 x 50.91 x 17.0 cm (24.15" x 20.04" x 6.69") |
| Weight | Net Weight: 6.0 kg (13.23 lbs) Net Weight without Stand: 4.8 kg (10.58 lbs) Gross Weight: 8.8 kg (19.40 lbs) |
| Net Weight | 6.0 kg (13.23 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: <30W Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Power Consumption | <30W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Others | Smart Service: Operating System: Android 11 version Google Home Device Support: Yes Voice Control: Yes Remote Access: No Multi View: Yes Multi Control: Yes Multi-Platform Streamer Plus: Yes HDMI Reverse Control: Yes Powered by Google TV, featuring over 10,000 apps and personalized recommendations |
| Smart Service | Operating System |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |








