
ASUS VP229HF 21.45 Inch 100Hz FHD IPS Eye Care Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON498758443
৳12,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS VP229HF 21.45 Inch 100Hz FHD IPS Eye Care Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 21.45 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.249 mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | (sRGB) : 99% |
| (sRGB) | 99% |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(4 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | Yes, 1.4 |
| Others | Motion Sync : Yes Eye Care+ Technology : Yes |
| Motion Sync | Yes Eye Care+ Technology |
| Connectivity | |
| VGA | VGA x 1 |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 1 |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+23° ~ -5°) |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock: Yes |
| Kensington Lock | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension (W x H x D) : 49.36 x 35.76 x 20.44 cm (19.43" x 14.08" x 8.05") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 49.36 x 29.12 x 4.97 cm (19.43" x 11.46" x 1.96") |
| Phys. Dimension (W x H x D) | 49.36 x 35.76 x 20.44 cm (19.43" x 14.08" x 8.05") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight: 2.72 kg (6.00 lbs) Net Weight without Stand: 2.36 kg (5.20 lbs) Gross Weight: 4.20 kg (9.26 lbs)Net Weight : 2.7 kg (5.95 lbs) Net Weight without Stand : 2.3 kg (5.07 lbs) Gross Weight : 3.8 kg (8.38 lbs) |
| Net Weight | 2.72 kg (6.00 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | <12.79W |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








