
ASUS VA279HG 27" 120Hz FHD IPS Eye Care Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON442315824
৳20,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS VA279HG 27" 120Hz FHD IPS Eye Care Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | (1920x1080) FHD |
| Pixel pitch(MM) | 0.311mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| (CR≧10, H/V) | 178°/ 178° |
| Brightness | 300cd/㎡(Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Typ.) |
| 1500 | 1 (Typ.) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(4 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes, 1.4 |
| Others | Trace Free Technology : Yes SPLENDID Technology : Yes GamePlus : Yes QuickFit : Yes Motion Sync : Yes DisplayWidget : Yes, DisplayWidget Center Low Blue Light : Yes Eye Care+ Technology : Yes |
| Trace Free Technology | Yes SPLENDID Technology |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| VGA | VGA x 1 |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 1 |
| Audio Jack | 1x Earphone Jack |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+23° ~ -5°) |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock: Yes |
| Kensington Lock | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension (W x H x D) : 61.34 x 44.71 x 19.42 cm (24.15" x 17.60" x 7.65") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.34 x 36.21 x 4.98 cm (24.15" x 14.26" x 1.96") Box Dimension (W x H x D) : 69.0 x 45.2 x 14.6 cm (27.17" x 17.80" x 5.75") |
| Phys. Dimension (W x H x D) | 61.34 x 44.71 x 19.42 cm (24.15" x 17.60" x 7.65") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight : 3.74 kg (8.25 lbs) Net Weight without Stand : 3.38 kg (7.45 lbs) Gross Weight : 6.18 kg (13.62 lbs) |
| Net Weight | 3.74 kg (8.25 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <15 W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Power Consumption | <15 W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Others | Certificate: Energy Star EPEAT Silver TCO Certified TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light FSC MIX |
| Certificate | Energy Star EPEAT Silver TCO Certified TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light FSC MIX |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








