
Asus TUF Gaming VG249Q3R 24'' Full HD 180Hz IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON554953244
৳22,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus TUF Gaming VG249Q3R 24'' Full HD 180Hz IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 23.8-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
| Pixel pitch(MM) | 0.2745mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | Color Space (sRGB): 100% |
| Color Space (sRGB) | 100% |
| Response Time | 1ms(GTG) |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(4 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes, 2.2 |
| Others | Trace Free Technology: Yes GameVisual: Yes Color Temp. Selection : Yes(4 modes) GamePlus: Yes Extreme Low Motion Blur: Yes VRR Technology: Yes (Adaptive-Sync) GameFast Input technology: Yes Shadow Boost: Yes DisplayWidget: Yes, DisplayWidget Center |
| Trace Free Technology | Yes GameVisual |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes(2Wx2) |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x1 |
| HDMI | HDMI(v2.0) x2 |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+22° ~ -5°) |
| Vesa Wall Mount | 75x75mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension (W x H x D) : 54.0 x 40.7 x 21.3 cm (21.26" x 16.02" x 8.39") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 54.0 x 32.0 x 3.7 cm (21.26" x 12.60" x 1.46") |
| Phys. Dimension (W x H x D) | 54.0 x 40.7 x 21.3 cm (21.26" x 16.02" x 8.39") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight: 3.7 kg (8.16 lbs) Net Weight without Stand: 2.7 kg (5.95 lbs) |
| Net Weight | 3.7 kg (8.16 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <18W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Power Consumption | <18W Power Saving Mode |
| Voltage | Voltage : 100-240V, 50/60Hz |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |








