
Asus TUF Gaming GT501 White Edition Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS259411943
৳18,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus TUF Gaming GT501 White Edition Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Left Side |
| Motherboard Support | EATX (12"x10.9"), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Weight | 10.5 Kg |
| Dimensions | 552 x 251 x 545 mm |
| Front Ports | 1 x Headphone 1 x Microphone 2 x USB 3.1 Gen1 |
| Expansion Slots | 7 expansion slots space 2 (additional vertical) |
| Radiator Support | Front: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm Top: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm Rear: 120 mm, 140 mm |
| Front | 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm, 2 x 140 mm Top: 3 x 120 mm, 2 x 140 mm Rear: 1 x 120 mm, 1 x 140 mm |
| Front | 3 x 120 mm, 2 x 140 mm Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 3 x 120 mm RGB Rear: 1 x 140 mm PWM |
| Front | 3 x 120 mm RGB Rear |
| Drive Bays | 3 x 2.5" Bay 4 x 2.5"/3.5" Combo Bay |
| Additional Feature | |
| PSU | 240mm |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180mm |
| Maximum Graphics Card Length | 420mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








