
ASUS ROG Swift PG42UQ 41.5" UHD 4K HDR 138Hz OLED Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON653437520
৳284,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Swift PG42UQ 41.5" UHD 4K HDR 138Hz OLED Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 41.5 Inch |
| Panel Type | OLED |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2395mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Brightness | Brightness (Typ.): 450cd/㎡ |
| Brightness (Typ.) | 450cd/㎡ |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.): 135,000:1 Contrast Ratio (HDR, Max): 1,500,000:1 |
| Contrast Ratio (Typ.) | 135,000 |
| Refresh Rate | 138Hz |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Response Time | 0.1ms(GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Others Features | Display Viewing Area (HxV): 919.68 x 517.32 mm |
| Display Viewing Area (HxV) | 919.68 x 517.32 mm |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes, 2.3 |
| Others | GamePlus : Yes |
| GamePlus | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | Speaker: Yes(10Wx2) Woofer: Yes(15W) |
| Speaker | Yes(10Wx2) Woofer |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 DSC x 1 |
| HDMI | HDMI (v2.0) x 2 HDMI (v2.1) x 2 |
| USB Port(s) | USB Hub: 4x USB 3.2 Gen 2 Type-A USB 3.0 (Signal) x 1 |
| USB Hub | 4x USB 3.2 Gen 2 Type-A USB 3.0 (Signal) x 1 |
| Audio Jack | Earphone jack |
| Others | SPDIF out (Optical Digital Audio Out): Yes |
| SPDIF out (Optical Digital Audio Out) | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+5° ~ -5°) |
| Vesa Wall Mount | 300x300mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (W x H x D): 932.08 x 611.3 x 255.4 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D): 932.08 x 551.96 x 37.38 mm Box Dimension (W x H x D): 1070 x 870 x 188 mm |
| Phys. Dimension with Stand (W x H x D) | 932.08 x 611.3 x 255.4 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight with Stand: 14.77 Kg Net Weight without Stand:13.58 Kg Gross Weight: 20.07 Kg |
| Net Weight with Stand | 14.77 Kg Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: <220W Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Power Consumption | <220W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty |








