
Asus ROG Swift PG259QNR 24.5" 360Hz FHD eSports G-SYNC Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON290015191
৳101,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Swift PG259QNR 24.5" 360Hz FHD eSports G-SYNC Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24.5 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2830mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Brightness | Brightness (Typ.) : 400cd/㎡ Brightness (HDR, Peak) : 400 cd/㎡ |
| Brightness (Typ.) | 400cd/㎡ Brightness (HDR, Peak) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Response Time | 1ms(GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Others Features | Display Viewing Area (HxV) : 543.168 x 302.616 mm |
| Display Viewing Area (HxV) | 543.168 x 302.616 mm |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes, 2.2 |
| Others | GamePlus : Yes |
| GamePlus | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | No |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI (v2.0) x 1 |
| USB Port(s) | USB Ports : Yes(2 ports USB 3.0) |
| USB Ports | Yes(2 ports USB 3.0) |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+25° ~ -25°) |
| Pivot | Yes (0° ~ 90° Clockwise) |
| Height Adjustment | 0~120mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (WxHxD) : 557 x (379~499) x 247 mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD) : 557 x 330x 88 mm Box Dimension (WxHxD) : 688 x 256 x 538 mm |
| Phys. Dimension with Stand (WxHxD) | 557 x (379~499) x 247 mm Phys. Dimension without Stand (WxHxD) |
| Weight | Net Weight with Stand : 7.1 Kg Net Weight without Stand : 3.6 Kg Gross Weight : 13.3 Kg |
| Net Weight with Stand | 7.1 Kg Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption:<27W Power Saving Mode:<0.5W Power Off Mode:<0.5W |
| Power Consumption | <27W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty |








