ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor
ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON983735189
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size39"
Display TypeOLED
Panel TypeWOLED
ResolutionUWQHD (3440x1440)
Pixel pitch(MM)0.266mm
Display SurfaceNon-Glare
Aspect Ratio21:9
219
Viewing Angle(CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
(CR≧10, H/V)178°/ 178°
Brightness (Max)450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak)
Contrast Ratio1,500,000:1
Refresh Rate240Hz
Color Support1073.7M (10 bit)
Color Gamut99% DCI-P3 135% sRGB Color Accuracy : △E< 2
99% DCI-P3 135% sRGB Color Accuracy△E< 2
Response Time0.03 ms (GtG)
HDRHDR10
Curvature800R
Others Features3rd Gen ROG OLED Technology VESA Display HDR 400 GamePlus
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
HDCPYes, 2.2
Audio Features
Speaker (Built In)No
Connectivity
Display Port1 x DisplayPort (1.4 DSC)
HDMI2 x HDMI (2.1)
USB Port(s)2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 2.0 Type-A
USB Type-CUSB Type-C Power Delivery : 90W
USB Type-C Power Delivery90W
Audio JackYes
Mechanical Design
TiltYes (+20° ~ -5°)
SwivelYes (+15° ~ -15°)
Height Adjustment0~80mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock
OthersAura Sync Proximity Sensor Kensington Lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D) : 89.0 x 57.5 x 31.8 cm (35.04" x 22.64" x 12.52") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 89.0 x 42.4 x 18.7 cm (35.04" x 16.69" x 7.36")
Phys. Dimension with stand (W x H x D)89.0 x 57.5 x 31.8 cm (35.04" x 22.64" x 12.52") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
WeightNet Weight with Stand : 9.61 kg (21.19 lbs) Net Weight without Stand : 6.94 kg (15.30 lbs)
Net Weight with Stand9.61 kg (21.19 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <35W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W
Power Consumption<35W Power Saving Mode