Asus ROG Swift OLED PG27AQDP 27" 480Hz 2K QHD WOLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift OLED PG27AQDP 27" 480Hz 2K QHD WOLED Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON750294195
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Swift OLED PG27AQDP 27" 480Hz 2K QHD WOLED Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size26.5-inch
Panel TypeWOLED
Resolution2K QHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)0.229mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle(CR≧10): 178°/ 178°
(CR≧10)178°/ 178°
BrightnessBrightness (Max): 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak): 1,300 cd/㎡
Brightness (Max)450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak)
Contrast Ratio1,500,000:1
Refresh Rate480Hz
Color Support1073.7M (10 bit)
Color GamutColor Space (DCI-P3) : 99% Color Space (sRGB) : 135%
Color Space (DCI-P3)99% Color Space (sRGB)
Response Time0.03 ms (GtG)
HDRHDR10
CurvatureFlat
Others FeaturesASUS OLED Care
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
OthersTÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light (Hardware Solution) VESA AdaptiveSync Display 480Hz VESA DisplayHDR 400 True Black AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible FSC MIX
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMIHDMI (v2.1) x 2
USB Port(s)2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt+20° ~ -5°
Swivel+30° ~ -30°
Pivot+90° ~ -90°
Height Adjustment0~110mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock
Others1/4" Tripod Socket : Yes Lighting effect (Aura) : Aura Sync
1/4" Tripod SocketYes Lighting effect (Aura)
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D) : 60.50 x 54.80 x 27.40 cm (23.82" x 21.57" x 10.79") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 60.50 x 35.10 x 5.00 cm (23.82" x 13.82" x 1.97") Box Dimension (W x H x D) : 69.00 x 44.00 x 22.00 cm (27.17" x 17.32" x 8.66")
Phys. Dimension with stand (W x H x D)60.50 x 54.80 x 27.40 cm (23.82" x 21.57" x 10.79") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
Net Weight with Stand6.2 kg (13.67 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <27W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W
Power Consumption<27W Power Saving Mode