
Asus ROG Strix XG49VQ 49 Inch 4K Super Ultra-Wide HDR Curved Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON799393125
৳142,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG49VQ 49 Inch 4K Super Ultra-Wide HDR Curved Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 49 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 4K ultra-wide (3840x1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.311mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| 32 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | Brightness (Typ.) : 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak): 450 cd/㎡ |
| Brightness (Typ.) | 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak) |
| Contrast Ratio | 3000 :1 |
| 3000 | 1 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Support | 1.07 Billion |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Response Time | 4ms (Gray to Gray) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | 1800R |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| HDCP | Yes |
| Others | Trace Free Technology: Yes GamePlus: Yes Game Visual: Yes Shadow Boost: Yes Display Widget: Yes |
| Trace Free Technology | Yes GamePlus |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 5Wx2 |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| HDMI | HDMI (v2.0) x 2 |
| USB Port(s) | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+16° ~ -16°) |
| Height Adjustment | 0~120mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (W x H x D): 1193.33 x 529.10 x 344.74 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D): 1193.33 x 369.7 x 178.43 mm Box Dimension (W x H x D): 1308 x 484 x 370 mm |
| Phys. Dimension with Stand (W x H x D) | 1193.33 x 529.10 x 344.74 mm Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight with Stand: 13.3 Kg Net Weight without Stand: 9.7 Kg Gross Weight : 20.9 Kg |
| Net Weight with Stand | 13.3 Kg Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: <47W Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.5W |
| Power Consumption | <47W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years Replacement Warranty |








