
Asus ROG Strix XG32UCG 32" 4K 160Hz Fast IPS Dual Mode Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON814793342
৳86,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG32UCG 32" 4K 160Hz Fast IPS Dual Mode Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 4K (3840x2160) |
| Pixel pitch(MM) | 0.182mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| (CR≧10, H/V) | 178°/ 178° |
| Brightness | Brightness (Typ.) : 350cd/㎡ Brightness (HDR, Peak) : 400 cd/㎡ |
| Brightness (Typ.) | 350cd/㎡ Brightness (HDR, Peak) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 160Hz @ 4K / 320Hz @ 1080P (FHD) |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Color Gamut | Color Space (DCI-P3) : 95% |
| Color Space (DCI-P3) | 95% |
| Response Time | 1ms(GTG), 0.3ms(min.) |
| HDR | Yes |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes (Hardware Solution) |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes, 2.3 |
| Others | Game Visual : Yes VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync) Extreme Low Motion Blur : Yes ELMB Sync : Yes Shadow Boost : Yes Display Widget : Yes, DisplayWidget Center |
| Game Visual | Yes VRR Technology |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x1 (HBR3) |
| HDMI | HDMI (v2.1)x 1 |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery: 15W |
| USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery | 15W |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+25° ~ -25°) |
| Height Adjustment | 0~110mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with stand (W x H x D) : 71.7 x 57.4 x 24.6 cm (28.23" x 22.60" x 9.69") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 71.7 x 43.0 x 8.2 cm (28.23" x 16.93" x 3.23") Box Dimension (W x H x D) : 90.0 x 52.6 x 22.4 cm (35.43" x 20.71" x 8.82") |
| Phys. Dimension with stand (W x H x D) | 71.7 x 57.4 x 24.6 cm (28.23" x 22.60" x 9.69") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight with Stand : 9.9 kg (21.83 lbs) Net Weight without Stand : 6.6 kg (14.55 lbs) Gross Weight : 12.1 kg (26.68 lbs) |
| Net Weight with Stand | 9.9 kg (21.83 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : Power On: < 30 W Power Saving Mode : Standby: < 0.5 W Power Off Mode : <0.3W |
| Power Consumption | Power On |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years Warranty |








