Asus ROG Strix XG27UCG-W 27" Dual Mode 4K 160Hz & FHD 320Hz Fast IPS Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCG-W 27" Dual Mode 4K 160Hz & FHD 320Hz Fast IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG27UCG-W 27" Dual Mode 4K 160Hz & FHD 320Hz Fast IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27"
Panel TypeFast IPS
Resolution4K (3840x2160)
Pixel pitch(MM)0.155mm
Display SurfaceNon-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle(CR≧10): 178°/ 178°
(CR≧10)178°/ 178°
BrightnessBrightness (Max): 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak): 1,300 cd/㎡
Brightness (Max)450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak)
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate160Hz
Color Support1073.7M (10 bit)
Response Time1 ms (GtG)
HDRHDR10
CurvatureFlat
Others FeaturesDual Mode : Yes, Frame Rate Boost
Dual ModeYes, Frame Rate Boost
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
Free Sync SupportYes
HDCPYes
OthersTÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 160Hz VESA AdaptiveSync Display 320Hz VESA DisplayHDR 400 AMD FreeSync Premium FSC MIX
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 x 1 (HBR3)
HDMIHDMI (v2.1) x 1
USB Type-CUSB-C x 1 (DP Alt Mode)
Audio JackYes
OthersUSB-C Power Delivery : 15W
USB-C Power Delivery15W
Mechanical Design
Tilt+20° ~ -5°
Swivel+45° ~ -45°
Pivot+90° ~ -90°
Height Adjustment0~120mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock : Yes
Kensington LockYes
Others1/4" Tripod Socket : Yes Lighting effect (Aura) : Aura Sync
1/4" Tripod SocketYes Lighting effect (Aura)
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D) : 61.4 x 51.0 x 21.9 cm (24.17" x 20.08" x 8.62") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.4 x 36.7 x 9.0 cm (24.17" x 14.45" x 3.54") Box Dimension (W x H x D) : 71.9 x 24.0 x 46.0 cm (28.31" x 9.45" x 18.11")
Phys. Dimension with stand (W x H x D)61.4 x 51.0 x 21.9 cm (24.17" x 20.08" x 8.62") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
Net Weight with Stand6.6 kg (14.55 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : Power On: < 30 W Power Saving Mode : Standby: < 0.5 W Power Off Mode : <0.3W