Asus ROG Strix XG27ACS-W 27" 144Hz Fast IPS WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS-W 27" 144Hz Fast IPS WQHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG27ACS-W 27" 144Hz Fast IPS WQHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27-inch
Display TypeLED
Panel TypeFast IPS
ResolutionWQHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)0.233mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle(CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
(CR≧10, H/V)178°/ 178°
Brightness400cd/㎡
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate144Hz
Color Support16.7M
Color GamutColor Space (sRGB): 125% Color Space (DCI-P3): 95%
Color Space (sRGB)125% Color Space (DCI-P3)
Response Time1ms GtG
Free Sync SupportYes
HDCPYes, 2.2
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 x 1 (HBR3)
HDMIHDMI (v2.0)x 1
USB Type-CUSB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery: 7.5W
USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery7.5W
Audio JackYes
Mechanical Design
TiltYes (+20° ~ -5°)
SwivelYes (+45° ~ -45°)
PivotYes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment0~120mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock
Physical Specification
ColorWhite
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D): 61.48 x 51.29 x 21.88 cm (24.20" x 20.19" x 8.61") Phys. Dimension without Stand (W x H x D): 61.48 x 36.71 x 6.01 cm (24.20" x 14.45" x 2.37") Box Dimension (W x H x D): 78.00 x 22.60 x 51.50 cm (30.71" x 8.90" x 20.28")
Phys. Dimension with stand (W x H x D)61.48 x 51.29 x 21.88 cm (24.20" x 20.19" x 8.61") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
Net Weight with Stand6.61 kg (14.57 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <23.1W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W
Power Consumption<23.1W Power Saving Mode
Voltage100-240V, 50/60Hz
OthersDigital Signal Frequency : USB-C, DisplayPort : 30KHz to 255KHz (H) / 48Hz to 180Hz (V) HDMI : 30KHz to 225KHz (H) / 48Hz to 144Hz (V) Certificate TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 180Hz VESA DisplayHDR 400 AMD FreeSync G-SYNC Compatible FSC MIX