Asus ROG Strix XG27ACMS 27" 320Hz Fast IPS FHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACMS 27" 320Hz Fast IPS FHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG27ACMS 27" 320Hz Fast IPS FHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27-inch
Display TypeLED
Panel TypeFast IPS
ResolutionFHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)0.233mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle(CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
(CR≧10, H/V)178°/ 178°
Brightness350cd/㎡
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate320Hz
Color Support1073.7M (10 bit)
Color GamutColor Space (sRGB): 130% Color Space (DCI-P3): 94%
Color Space (sRGB)130% Color Space (DCI-P3)
Response Time1ms GtG
HDRHDR10
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 x 1
HDMIHDMI (v2.1)x 1
USB Type-CUSB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery: 15W
USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery15W
Audio JackYes
Mechanical Design
TiltYes (+20° ~ -5°)
SwivelYes (+45° ~ -45°)
PivotYes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment0~120mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D) : 61.48 x 51.29 x 21.88 cm (24.20" x 20.19" x 8.61") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.48 x 36.71 x 6.01 cm (24.20" x 14.45" x 2.37") Box Dimension (W x H x D) : 78.9 x 22.6 x 51.5 cm (31.06" x 8.90" x 20.28")
Phys. Dimension with stand (W x H x D)61.48 x 51.29 x 21.88 cm (24.20" x 20.19" x 8.61") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
Net Weight with Stand6.52 kg (14.37 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : 27W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W
Power Consumption27W Power Saving Mode