
Asus ROG Strix XG256Q 25" 180Hz FHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON567307173
৳44,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG256Q 25" 180Hz FHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24.5-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2830mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| (CR≧10, H/V) | 178°/ 178° |
| Brightness | 400cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Response Time | 1ms GtG |
| HDR | VESA DisplayHDR 400 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Adaptive-Sync |
| HDCP | Yes, 2.2 |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0 |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+25° ~ -25°) |
| Pivot | Yes (0° ~ 90° Clockwise) |
| Height Adjustment | 0~110mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Dimension | Phys. Dimension stand (W x H x D) : 55.80 x 49.10 x 23.50 cm (21.97" x 19.33" x 9.25") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 55.80 x 33.10 x 6.00 cm (21.97" x 13.03" x 2.36") |
| Phys. Dimension stand (W x H x D) | 55.80 x 49.10 x 23.50 cm (21.97" x 19.33" x 9.25") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight with Stand: 5.2 kg (11.46 lbs) Net Weight without Stand: 2.7 kg (5.95 lbs) |
| Net Weight with Stand | 5.2 kg (11.46 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <16W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Power Consumption | <16W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |








