ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG 27” 240Hz WOLED Gaming Monitor
ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG 27” 240Hz WOLED Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON546140483
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG 27” 240Hz WOLED Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size26.5-inch
Panel TypeWOLED
Resolution2K QHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)0.229mm
Display SurfaceGlossy
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle(CR≧10): 178°/ 178°
(CR≧10)178°/ 178°
BrightnessBrightness (Max): 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak): 1,300 cd/㎡
Brightness (Max)450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak)
Contrast Ratio1,500,000:1
Refresh Rate240Hz
Color Support1073.7M (10 bit)
Response Time0.03 ms (GtG)
HDRHDR10
CurvatureFlat
Others FeaturesASUS OLED Care
Free Sync SupportYes
OthersTÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light (Hardware Solution) VESA AdaptiveSync Display 240Hz VESA DisplayHDR 400 True Black AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMIHDMI (v2.0) x 2
USB Port(s)2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt+20° ~ -5°
Swivel+45° ~ -45°
Pivot+90° ~ -90°
Height Adjustment0~120mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Others1/4" Tripod Socket : Yes Lighting effect (Aura) : Aura Sync
1/4" Tripod SocketYes Lighting effect (Aura)
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D) : 60.50 x 50.8 x 21.90 cm (23.82" x 20.00" x 8.62") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 60.50 x 36.80 x 5.00 cm (23.82" x 14.49" x 1.97") Box Dimension (W x H x D) : 67.30 x 44.00 x 22.00 cm (26.50" x 17.32" x 8.66")
Phys. Dimension with stand (W x H x D)60.50 x 50.8 x 21.90 cm (23.82" x 20.00" x 8.62") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
Net Weight with Stand6.2 kg (13.67 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <25W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W
Power Consumption<25W Power Saving Mode