
ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG 27” 240Hz WOLED Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON546140483
৳122,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG 27” 240Hz WOLED Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 26.5-inch |
| Panel Type | WOLED |
| Resolution | 2K QHD (2560x1440) |
| Pixel pitch(MM) | 0.229mm |
| Display Surface | Glossy |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (CR≧10): 178°/ 178° |
| (CR≧10) | 178°/ 178° |
| Brightness | Brightness (Max): 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak): 1,300 cd/㎡ |
| Brightness (Max) | 450cd/㎡ Brightness (HDR, Peak) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| 1,500,000 | 1 |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Response Time | 0.03 ms (GtG) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | ASUS OLED Care |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light (Hardware Solution) VESA AdaptiveSync Display 240Hz VESA DisplayHDR 400 True Black AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 DSC x 1 |
| HDMI | HDMI (v2.0) x 2 |
| USB Port(s) | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | +20° ~ -5° |
| Swivel | +45° ~ -45° |
| Pivot | +90° ~ -90° |
| Height Adjustment | 0~120mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Others | 1/4" Tripod Socket : Yes Lighting effect (Aura) : Aura Sync |
| 1/4" Tripod Socket | Yes Lighting effect (Aura) |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with stand (W x H x D) : 60.50 x 50.8 x 21.90 cm (23.82" x 20.00" x 8.62") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 60.50 x 36.80 x 5.00 cm (23.82" x 14.49" x 1.97") Box Dimension (W x H x D) : 67.30 x 44.00 x 22.00 cm (26.50" x 17.32" x 8.66") |
| Phys. Dimension with stand (W x H x D) | 60.50 x 50.8 x 21.90 cm (23.82" x 20.00" x 8.62") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight with Stand : 6.2 kg (13.67 lbs) Net Weight without Stand : 3.5 kg (7.72 lbs) Gross Weight : 9.6 kg (21.16 lbs) |
| Net Weight with Stand | 6.2 kg (13.67 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <25W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Power Consumption | <25W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03-Year warranty |








