
ASUS ProArt PA401 Wood Edition Mid-tower ATX Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS680138468
৳16,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ProArt PA401 Wood Edition Mid-tower ATX Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Wood Design |
| Tempered Glass Panel | Left Side |
| Motherboard Support | ATX Micro-ATX Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | 8.61 Kg |
| Dimensions | 412 x 225 x 503 mm (D*W *H) |
| Front Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C 2 x USB 3.2 Gen1 1 x headphone / Microphone |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | 240 mm 140 mm 120 mm |
| Fan Support | (Front) 2 x 160 mm 2 x 140 mm (Top) 2 x 140 mm 2 x 120 mm (Rear) 1 x 120 mm |
| Pre- Installed Fans | Pre-installed Fans (Front): 2 x 160 mm Pre-installed Fans (Rear): 1 x 120 mm |
| Pre-installed Fans (Front) | 2 x 160 mm Pre-installed Fans (Rear) |
| Drive Bays | 2 x 2.5"/3.5" Combo Bay 2 x 2.5" Bay |
| I/O Port | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C 2 x USB 3.2 Gen1 1 x headphone / Microphone |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 315 mm |
| Maximum PSU Length | 170 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








