ASUS ProArt PA27UCGE 27 inch 4K UHD IPS Professional Monitor
ASUS ProArt PA27UCGE 27 inch 4K UHD IPS Professional Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON651106224
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ProArt PA27UCGE 27 inch 4K UHD IPS Professional Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 Inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
Resolution4K UHD (3840x2160)
Pixels Per Inch (PPI)163
Pixel pitch(MM)0.155mm
Display SurfaceAGLR (Anti-Glare, Low-Reflection)
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
Brightness(HDR, Peak) : 600 cd/㎡ (Typ.) : 600cd/㎡
(HDR, Peak)600 cd/㎡ (Typ.)
Contrast RatioContrast Ratio (Typ.) : 1000:1
Contrast Ratio (Typ.)1000
Refresh Rate160Hz
Color Support16.7M
Color GamutColor Space (sRGB) : 100% Color Space (DCI-P3) : 98%
Color Space (sRGB)100% Color Space (DCI-P3)
Response Time1ms(GTG)
HDRHDR10
CurvatureFlat
Others FeaturesDisplay Viewing Area (H x V) : 596.74 x 335.66 mm
Display Viewing Area (H x V)596.74 x 335.66 mm
Video Features
Color Temperature SelectionYes (5 modes)
Flicker FreeTÜV Flicker-free
Low Blue LightTÜV Low Blue Light
G-Sync SupportVRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
VRR TechnologyYes (Adaptive-Sync)
HDCPYes
Trace Free TechnologyYes ProArt Preset
Audio Features
Speaker (Built In)Yes(2Wx2)
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMIHDMI(v2.1) x 2
USB Port(s)USB Hub : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
USB Hub2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
USB Type-CUSB-C x 1 (DP Alt Mode) USB Hub : 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C USB-C Power Delivery : 96W
USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB Hub1x USB 3.2 Gen 1 Type-C USB-C Power Delivery
Audio JackEarphone Jack : Yes
Earphone JackYes
Mechanical Design
TiltYes (+23° ~ -5°)
SwivelYes (+30° ~ -30°)
PivotYes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment0~120mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension (W x H x D) : 61.24 x 57.47 x 20.18 cm (24.11" x 22.63" x 7.94") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.24 x 38.08 x 4.76 cm (24.11" x 14.99" x 1.87") Box Dimension (W x H x D) : 78.0 x 49.2 x 14.0 cm (30.71" x 19.37" x 5.51")
Phys. Dimension (W x H x D)61.24 x 57.47 x 20.18 cm (24.11" x 22.63" x 7.94") Phys. Dimension without Stand (W x H x D)
Net Weight6.4 kg (14.11 lbs) Net Weight without Stand
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <27W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : 0W (hard switch)
Power Consumption<27W Power Saving Mode