
ASUS ProArt PA27UCGE 27 inch 4K UHD IPS Professional Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON651106224
৳122,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ProArt PA27UCGE 27 inch 4K UHD IPS Professional Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 4K UHD (3840x2160) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 163 |
| Pixel pitch(MM) | 0.155mm |
| Display Surface | AGLR (Anti-Glare, Low-Reflection) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | (HDR, Peak) : 600 cd/㎡ (Typ.) : 600cd/㎡ |
| (HDR, Peak) | 600 cd/㎡ (Typ.) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 |
| Contrast Ratio (Typ.) | 1000 |
| Refresh Rate | 160Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | Color Space (sRGB) : 100% Color Space (DCI-P3) : 98% |
| Color Space (sRGB) | 100% Color Space (DCI-P3) |
| Response Time | 1ms(GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Display Viewing Area (H x V) : 596.74 x 335.66 mm |
| Display Viewing Area (H x V) | 596.74 x 335.66 mm |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes (5 modes) |
| Flicker Free | TÜV Flicker-free |
| Low Blue Light | TÜV Low Blue Light |
| G-Sync Support | VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync) |
| VRR Technology | Yes (Adaptive-Sync) |
| HDCP | Yes |
| Others | Trace Free Technology : Yes ProArt Preset : Native ProArt Preset : sRGB ProArt Preset : Adobe RGB ProArt Preset : DCI-P3 ProArt Preset : BT.2020 ProArt Preset : DICOM ProArt Preset : Rec.709 ProArt Preset : HDR_PQ DCI ProArt Preset : HDR_PQ BT.2020 ProArt Preset : HDR_HLG BT.2100 ProArt Preset : HDR_HLG DCI ProArt Preset : User mode1 ProArt Preset : User mode2 ProArt Preset : User mode3 Color Temp. Selection : Yes(5 modes) Color Adjustment : RGB Tuning (Gain / Offset) Gamma Adjustment : Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6) Color Accuracy : △E< 1 ASUS ProArt Hardware Calibration : Yes ProArt Palette : Yes QuickFit Plus : Yes PIP / PBP Technology : Yes HDCP : Yes, 2.3 VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync) HDR Preview : Yes DisplayWidget : Yes, DisplayWidget Center Low Blue Light : Yes Multiple HDR Mode : Yes KVM Switch : Yes |
| Trace Free Technology | Yes ProArt Preset |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes(2Wx2) |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 DSC x 1 |
| HDMI | HDMI(v2.1) x 2 |
| USB Port(s) | USB Hub : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Hub | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB Hub : 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C USB-C Power Delivery : 96W |
| USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB Hub | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C USB-C Power Delivery |
| Audio Jack | Earphone Jack : Yes |
| Earphone Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+23° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+30° ~ -30°) |
| Pivot | Yes (+90° ~ -90°) |
| Height Adjustment | 0~120mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension (W x H x D) : 61.24 x 57.47 x 20.18 cm (24.11" x 22.63" x 7.94") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.24 x 38.08 x 4.76 cm (24.11" x 14.99" x 1.87") Box Dimension (W x H x D) : 78.0 x 49.2 x 14.0 cm (30.71" x 19.37" x 5.51") |
| Phys. Dimension (W x H x D) | 61.24 x 57.47 x 20.18 cm (24.11" x 22.63" x 7.94") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight : 6.4 kg (14.11 lbs) Net Weight without Stand : 4.5 kg (9.92 lbs) Gross Weight : 10.6 kg (23.37 lbs) |
| Net Weight | 6.4 kg (14.11 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <27W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : 0W (hard switch) |
| Power Consumption | <27W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years Warranty |








