
ASUS ProArt PA278QEV 27 inch WQHD IPS Professional Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON335551410
৳49,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ProArt PA278QEV 27 inch WQHD IPS Professional Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | WQHD (2560 x 1440) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 109 |
| Pixel pitch(MM) | 0.233mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | 350 cd/㎡ (Max) |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1 |
| Contrast Ratio (Typ.) | 1000 |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Response Time | 5ms (Gray to Gray) |
| Others Features | Display Viewing Area (H x V) : 596.74 x 335.66 mm |
| Display Viewing Area (H x V) | 596.74 x 335.66 mm |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(5 modes) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync) |
| VRR Technology | Yes (Adaptive-Sync) |
| HDCP | Yes |
| Others | Trace Free Technology : Yes ProArt Preset : Standard ProArt Preset : sRGB ProArt Preset : DCI-P3 ProArt Preset : Rec.709 ProArt Preset : Scenery ProArt Preset : Reading ProArt Preset : Darkroom ProArt Preset : Rapid Rendering ProArt Preset : User mode1 ProArt Preset : User mode2 Color Temp. Selection : Yes(5 modes) Color Adjustment : 6-axis adjustment (R,G,B,C,M,Y) Gamma Adjustment : Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6) Color Accuracy : △E< 2 ProArt Palette : Yes QuickFit : Yes HDCP : Yes, 1.4 Motion Sync : Yes ProArt Chroma Tune : Yes |
| Trace Free Technology | Yes ProArt Preset |
| Connectivity | |
| DVI | Dual-Link DVI x 1 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 Mini DisplayPort x 1 |
| HDMI | HDMI(v1.4) x 1 |
| USB Port(s) | USB Hub : 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Hub | 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio Jack | Earphone Jack : Yes PC Audio Input : Yes |
| Earphone Jack | Yes PC Audio Input |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+35° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+90° ~ -90°) |
| Pivot | Yes (+90° ~ -90°) |
| Height Adjustment | 0~150mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension (W x H x D) : 61.50 x 53.20 x 22.60 cm (24.21" x 20.94" x 8.90") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.50 x 37.20 x 5.10 cm (24.21" x 14.65" x 2.01") Box Dimension (W x H x D) : 73.50 x 46.40 x 21.60 cm (28.94" x 18.27" x 8.50") |
| Phys. Dimension (W x H x D) | 61.50 x 53.20 x 22.60 cm (24.21" x 20.94" x 8.90") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight : 6.9 kg (15.21 lbs) Net Weight without Stand : 4.2 kg (9.26 lbs) Gross Weight : 9.5 kg (20.94 lbs) |
| Net Weight | 6.9 kg (15.21 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <18.6W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : 0W (hard switch) |
| Power Consumption | <18.6W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years Warranty |








