
Arctic Xtender E-ATX Casing Black Price in Bangladesh
Product Code: CAS115133073
৳18,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Arctic Xtender E-ATX Casing Black Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | up to E-ATX (285 mm wide) |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 529 (L) x 231 (W) x 529 (H) mm |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top:240 / 280 / 360 / 420 mm Side:240 / 280 / 360 / 420 mm |
| Top | 240 / 280 / 360 / 420 mm Side |
| Fan Support | Rear: 2x 120 mm (included) Top: 3x 120 mm | 3x 140 mm Side: 3x 120 mm | 3x 140 mm (included) |
| Rear | 2x 120 mm (included) Top |
| Pre- Installed Fans | Rear: 2x P12 Pro ARGB Speed-600–3000 rpm Air Flow-77 cfm | 131 m³/h Static Pressure-6.9 mmH2O Fluid Dynamic Bearing Current | Voltage-0.33 A | 12 V DC Connector-4-Pin Fan Plug + Socket Side: 3x P14 Pro Reverse ARGB Speed-400–2650 rpm Airflow-98 cfm | 166.5 m³/h Static Pressure-5.1 mmH2O Fluid Dynamic Bearing Current | Voltage-0.40 A | 12 V DC Connector-4-Pin Fan Plug + Socket RGB Specifications: LEDs-12 x A-RGB Gen 2 LED Current | Voltage-0.40 A | 5 V DC Connector-3-Pin A-RGB Plug + Socket |
| Rear | 2x P12 Pro ARGB Speed-600–3000 rpm Air Flow-77 cfm | 131 m³/h Static Pressure-6.9 mmH2O Fluid Dynamic Bearing Current | Voltage-0.33 A | 12 V DC Connector-4-Pin Fan Plug + Socket Side |
| Drive Bays | Behind the Mainboard Tray: 3× 2,5" HDD Cage: 2x 3,5" or 2,5" + 1x 2,5" |
| Behind the Mainboard Tray | 3× 2,5" HDD Cage |
| I/O Port | USB-C (USB 3.2 Gen2x1 - 10 Gbps) 2x USB-A (USB 3.2 Gen1x1 - 5 Gbps) 3.5 mm Jack (Line-In/Out) Power Button |
| Others | Operating Ambient Temperature-0–40 °C Dust Filters Top & Right PSU RGB Stripe Specifications: LEDs-24 × A-RGB Gen 2 LEDs Current | Voltage-0.89 A | 5 V DC Connector-3-Pin A-RGB Plug + Socket |
| Operating Ambient Temperature-0–40 °C Dust Filters Top & Right PSU RGB Stripe Specifications | LEDs-24 × A-RGB Gen 2 LEDs Current | Voltage-0.89 A | 5 V DC Connector-3-Pin A-RGB Plug + Socket |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | up to 171 mm |
| Maximum Graphics Card Length | up to 482 mm (337 mm with Side Radiator) |
| Maximum PSU Length | ATX up to 318 mm (200 mm with HDD Cage) |
| Warranty | |
| Warranty | 6 year |








