
AOC C27G4Z 27" 300Hz 0.3ms FHD Fast VA Curved Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON405943169
৳30,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AOC C27G4Z 27" 300Hz 0.3ms FHD Fast VA Curved Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27" |
| Display Type | LED |
| Panel Type | FAST VA |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.2745 (H) × 0.2745 (V) |
| Aspect Ratio | 16: 9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000:1 (typical), 80 Million:1 (DCR) |
| 4000 | 1 (typical), 80 Million |
| Refresh Rate | 300Hz |
| Color Support | 1.07 Billion |
| Color Gamut | sRGB: 121% (CIE1931) |
| sRGB | 121% (CIE1931) |
| Response Time | 0.3ms (MPRT), 1ms (GtG) |
| Curvature | 1500R |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2 |
| HDMI | 2.2, DisplayPort |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 23° |
| Swivel | -30° ~ 30° |
| Height Adjustment | 120mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100 mm ( 2holes) |
| Physical Specification | |
| Color | Black & Red |
| Dimension | 396.4 (H) × 611.5 (W) × 239.4 (D) with Stand (mm) 367.64 (H) × 611.52 (W) × 78.68 (D) without Stand (mm) |
| Weight | 3.98 kg without Stand 5.44 kg with Stand |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |








