
AOC AGON AG275QXW 27" 180Hz 2K QHD Fast IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON867542394
৳43,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AOC AGON AG275QXW 27" 180Hz 2K QHD Fast IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | WLED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 2K QHD (2560 × 1440) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 109 |
| Pixel pitch(MM) | 0.2331 (H) × 0.2331 (V) |
| Display Surface | Antiglare (AG) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 596.736mm (H) × 335.664mm (V) |
| Brightness | 350 cd/m² (SDR) / 450 cd/m²(HDR) |
| Contrast Ratio | 1200: 1 |
| 1200 | 1 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Color Support | 1.07 Billion |
| Color Gamut | NTSC 108% (CIE1976) / sRGB 127% (CIE1931) / DCI-P3 99% (CIE1976), Delta E < 2 |
| Response Time | 0.5ms (MPRT) /1ms (GtG) |
| HDR | Vesa Certified DisplayHDR 400 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| G-Sync Support | G-SYNC Compatible, Adaptive Sync |
| HDCP | HDMI: 2.2 / DisplayPort: 2.2 |
| HDMI | 2.2 / DisplayPort |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort1.4 × 1 |
| HDMI | HDMI2.0 × 2 |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5/23 |
| Swivel | 30/30 |
| Height Adjustment | 150mm |
| Vesa Wall Mount | 100mm × 100mm |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Dimension | Without Stand: 365.8 (H) × 613.4 (W) × 54.1 (D) With Stand: 411.1 ~ 561.1 (H) × 613.4 (W) × 231.8 (D) |
| Without Stand | 365.8 (H) × 613.4 (W) × 54.1 (D) With Stand |
| Weight | Without Stand: 4.08Kg With Stand: 5.54Kg |
| Without Stand | 4.08Kg With Stand |
| Power | |
| Type | Internal |
| Power Consumption | 29W |
| Voltage | 100 - 240V~1.5A, 50 / 60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |








