
AOC 27B36H 27" 120Hz FHD IPS Monitor With Flicker Free & Low Blue Mode Price in Bangladesh
Product Code: MON113197930
৳21,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AOC 27B36H 27" 120Hz FHD IPS Monitor With Flicker Free & Low Blue Mode Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27" |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.3114 (H) × 0.3114 (V) |
| Aspect Ratio | 16: 9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (typical) 20 Million : 1 (DCR) |
| 1500 | 1 (typical) 20 Million |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Support | 16.7 Million |
| Color Gamut | NTSC 91% (CIE1976) / sRGB 104% (CIE1931) |
| Response Time | 1ms MPRT / 4ms (GtG) |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Optimum Resolution 1920 × 1080 @ 120Hz – HDMI (OC); 1920 × 1080 @ 75Hz – VGA |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | HDMI : 1.4 |
| HDMI | 1.4 |
| Connectivity | |
| VGA | 1x VGA |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° ~ 23° |
| Vesa Wall Mount | 100mm × 100mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 356.7 (H) × 616.6 (W) × 37.4 (D) without Stand (mm) 445.5 (H) × 616.6 (W) × 205.6 (D) with Stand (mm) |
| Weight | 3.1kg without Stand 3.4kg with Stand |
| Power | |
| Power Consumption | 20W |
| Voltage | 19V DC, 1.31A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years Warranty |








