
AOC 24G11ZE 23.8" 240Hz FHD Fast IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON413032017
৳21,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AOC 24G11ZE 23.8" 240Hz FHD Fast IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 23.8 inch |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 1920 × 1080 @ 200Hz – DisplayPort, HDMI; 1920 × 1080 @ 240Hz (OC) – DisplayPort, HDMI |
| Pixel pitch(MM) | 0.2745 (H) × 0.2745 (V) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR) |
| 1000 | 1 (Typical) 80 Million |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Support | 16.7 Million |
| Color Gamut | sRGB 127% (CIE1931) / DCI-P3 94% (CIE1976) |
| Response Time | 0.3ms (MPRT) / 1ms (GtG) |
| HDR | HDR 10 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes + Adaptive Sync |
| HDCP | HDCP 2.2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI 2.0 x1 |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Tilt: -5° ~ 20° |
| Tilt | -5° ~ 20° |
| Vesa Wall Mount | 100mm × 100mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black & Red |
| Dimension | With Stand: 433.3 (H) × 539.7 (W) × 196.2 (D) Without Stand: 320.8 (H) × 539.7 (W) × 51.1 (D) |
| With Stand | 433.3 (H) × 539.7 (W) × 196.2 (D) Without Stand |
| Weight | Gross weight: 5.63kg with stand: 3.30 kg without stand: 2.93 |
| Gross weight | 5.63kg with stand |
| Power | |
| Type | External 12VDC, 2.5A |
| Power Consumption | 30W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 year warranty |








