
Antec CX300 ARGB Full-View ATX Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS569346112
৳5,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Antec CX300 ARGB Full-View ATX Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | 4mm Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Tempered Glass |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel + Glass |
| Weight | 6.55 kg |
| Dimensions | 450 x 219 x 456mm(DWH) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 120 / 240 / 360mm Side: 120 / 240mm |
| Top | 120 / 240 / 360mm Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Side: 2 x 120mm Bottom: 1 x 120mm Rear: 1 x 120mm Power Supply Shroud: 2 x 120mm |
| Top | 3 x 120mm / 2 x 140mm Side |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm ARGB reverse fans on right side 1 x 120mm fixed mode RGB fan in rear |
| Drive Bays | 2.5″ / 3.5″: 2/1 2.5″: 2 |
| 2.5″ / 3.5″ | 2/1 2.5″ |
| I/O Port | Power, LED Control Button, USB 2.0 x 2 , USB 3.0 x 1, MIC / HD-AUDIO |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | ≤ 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | ≤ 420mm |
| Maximum PSU Length | (Include cable) ≤ 245mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








