
Antec C8 CURVE WOOD Elite Constellation Series ARGB Full View E-ATX Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS611508708
৳18,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Antec C8 CURVE WOOD Elite Constellation Series ARGB Full View E-ATX Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Full Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | 4mm Tempered Glass |
| Motherboard Support | E-ATX (280mm), ATX, M-ATX, ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel + Plastic + Glass + Wood |
| Weight | 10.78 Kg |
| Dimensions | 464 x 303 x 476mm (DWH) |
| Expansion Slots | 8 |
| Radiator Support | Top: 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side: 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Bottom: 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Rear: 120mm |
| Top | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120 / 3 x 140 / 2 x 160mm Side: 3 x 120 / 2 x 140mm Bottom: 3 x 120 / 3 x 140 / 2 x 160mm Rear: 120 / 140mm |
| Top | 3 x 120 / 3 x 140 / 2 x 160mm Side |
| Pre- Installed Fans | Side: 120mm tranquil ARGB 3 Fan Set with controller Rear: 140mm tranquil ARGB fan |
| Side | 120mm tranquil ARGB 3 Fan Set with controller Rear |
| Drive Bays | 3.5" x 1 2.5" x 2 |
| I/O Port | Power, Reset, USB 3.0 x 2, Type-C 10Gbps x 1, Headphone/Mic Combo Jack |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Dual Chamber Airflow |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | Curved Tempered glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | ≤ 175mm |
| Maximum Graphics Card Length | ≤ 440mm |
| Maximum PSU Length | ≤ 210mm (without cable) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








