
Antec C7 WHITE ARGB CONSTELLATION SERIES E-ATX Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS914912047
৳13,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Antec C7 WHITE ARGB CONSTELLATION SERIES E-ATX Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | 4mm Tempered Glass |
| Motherboard Support | E-ATX (≤ 272mm), ATX, M-ATX, ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel + Plastic + Glass |
| Weight | 11.7Kg |
| Dimensions | 485 x 241 x 504mm(DWH) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side: 120 / 240 / 360mm Rear: 120 / 140mm |
| Top | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120 / 2 x 140mm Side: 3 x 120mm Power Supply Shroud: 3 x 120mm Rear: 1 x 120 / 1 x 140mm |
| Top | 3 x 120 / 2 x 140mm Side |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm ARGB PWM reverse fans on right side 1 x 140mm ARGB PWM fan in rear |
| Drive Bays | 3.5" / 2.5": Normal M/B: 3/3 M-ATX Back Connect: 3/3 ATX Back Connect: 2/2 2.5": Normal M/B: 2 M-ATX Back Connect: 1 ATX Back Connect: 1 |
| 3.5" / 2.5" | Normal M/B |
| I/O Port | Power, LED Control Button, USB 3.0 x 2, Type-C 10Gbps x 1, Headphone/Mic Combo Jack |
| Others | Dust Filter: Front / Left Side / Bottom |
| Dust Filter | Front / Left Side / Bottom |
| Additional Feature | |
| Cooling System | MULTI-DIRECTIONAL AIR INTAKE AND MASSIVE AIRFLOW |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | Tempered glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | ≤ 180mm |
| Maximum Graphics Card Length | ≤ 450mm (When overall AIO thickness > 52mm, the length of the graphics card is limited to 280mm.) |
| Maximum PSU Length | (Include cable) ≤ 210mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








