
Antec C3 White ARGB Constellation Series ATX Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS254231078
৳9,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Antec C3 White ARGB Constellation Series ATX Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | 4mm Tempered Glass |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel + Plastic + Glass |
| Weight | 7.56 kg |
| Dimensions | 470 x 210 x 485mm(DWH) |
| Front Ports | Power, LED Control Button, USB 3.0 x 1, Type-C 3.2 Gen 2 x 1, Headphone / Mic Combo Jack |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Top: 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side: 120 / 240mm Rear: 120mm |
| Top | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side |
| Fan Support | Top: 3 x 120 / 2 x 140mm Side: 3 x 120mm Bottom: 1 x 120mm (Remove HDD Cage) Rear: 1 x 120mm |
| Top | 3 x 120 / 2 x 140mm Side |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm PWM ARGB reverse fans on right side + 1 x 120mm PWM ARGB fan in rear |
| Drive Bays | 3.5" / 2.5": 1 / 1 2.5": 3 |
| 3.5" / 2.5" | 1 / 1 2.5" |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Dual Chamber Airflow |
| PSU | Not Included |
| Side Panel | Tempered glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | ≤ 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | ≤ 415mm |
| Maximum PSU Length | ≤ 195mm (Include cable) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








