
Antec AX63 Wood ARGB ATX Mid Tower Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS475029383
৳5,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Antec AX63 Wood ARGB ATX Mid Tower Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes, 4 mm |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel + Plastic |
| Weight | 4910g |
| Dimensions | 40.5 x 19.5 x 44.9 cm |
| Front Ports | Power, LED control button, USB 2.0 x 1, USB 3.0 x 2, MIC x 1, HD-Audio x 1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Front: 120 / 240 / 360mm |
| Front | 120 / 240 / 360mm |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm Top: 2 x 120mm Power Supply Shroud: 2 x 120mm Rear: 1 x 120mm |
| Front | 3 x 120mm Top |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm ARGB fans in front + 1 x 120mm ARGB fan in rear |
| Drive Bays | 3.5″ /2.5″: 2/1 2.5″: 2 |
| 3.5″ /2.5″ | 2/1 2.5″ |
| Additional Feature | |
| Side Panel | 4MM Tempered glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | ≤ 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | ≤ 320mm |
| Maximum PSU Length | ≤ 170mm(with HDD) ≤ 345mm(without HDD) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








