
1STPLAYER T7 RGB ATX Mid Tower Gaming Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS217452483
৳4,150
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: 1STPLAYER T7 RGB ATX Mid Tower Gaming Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Front Panel | Metal mesh |
| Tempered Glass Panel | Left Panel |
| Motherboard Support | ATX / M-ATX / Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SPCC 0.5 mm Left Panel: Tempered glass Front panel: Metal mesh |
| SPCC 0.5 mm Left Panel | Tempered glass Front panel |
| Weight | NET WEIGHT: 5.13 kg GROSS WEIGHT: 6.53 kg |
| NET WEIGHT | 5.13 kg GROSS WEIGHT |
| Dimensions | Structure Dimensions(L*W*H): 370 x 235 x 430 mm Product Dimensions(L*W*H): 410 x 235 x 440 mm |
| Structure Dimensions(L*W*H) | 370 x 235 x 430 mm Product Dimensions(L*W*H) |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 12 cm Top: 2 x 12 cm Rear: 1 x 12 cm Bottom: 1 x 12 cm |
| Front | 3 x 12 cm Top |
| Drive Bays | 5.25" CD ROM: 0 3.5" HDD:1 + 2.5" SSD: 3 |
| 5.25" CD ROM | 0 3.5" HDD |
| I/O Port | USB 3.0 x 2 + HD AUDIO |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Liquid Cooling Support Top: 24 cm |
| Liquid Cooling Support Top | 24 cm |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 185 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 340 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








