
1STPLAYER Mi7-A ATX Gaming Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS579060540
৳3,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: 1STPLAYER Mi7-A ATX Gaming Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX/M-ATX/ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SPCC 0.5 mm Front / Left Panel: Tempered glass |
| SPCC 0.5 mm Front / Left Panel | Tempered glass |
| Weight | N.W.: 5.2 kg G.W.: 6.4 kg |
| N.W. | 5.2 kg G.W. |
| Dimensions | Structure Dimensions(L*W*H): 370 x 235 x 430 mm Product Dimensions(L*W*H): 373 x 235 x 442 mm |
| Structure Dimensions(L*W*H) | 370 x 235 x 430 mm Product Dimensions(L*W*H) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Support 240 mm radiator at the top |
| Fan Support | Top: 2 x 12 cm / 2 x 14 cm Rear: 1 x 12 cm / 1 x 14 cm Bottom:2 x 12 cm |
| Top | 2 x 12 cm / 2 x 14 cm Rear |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm Pre installed Fans |
| Drive Bays | 5.25" CD ROM: 0 3.5" HDD: 1 + 2.5" SSD: 2 |
| 5.25" CD ROM | 0 3.5" HDD |
| I/O Port | USB 3.0 x 1 + USB 2.0 x 1 + HD AUDIO |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Top: 24 cm Ram MAX H 40 mm |
| Top | 24 cm Ram MAX H 40 mm |
| PSU | Not Include |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 185 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 360 mm |
| Maximum PSU Length | 160 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








