
1STPLAYER D7 ATX Gaming Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS266890185
৳4,050
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: 1STPLAYER D7 ATX Gaming Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Front Panel | Tempered glass + metal mesh |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | M-ATX / Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SPCC 0.7 mm Left Panel: Tempered glass Front Panel: Tempered glass + metal mesh |
| SPCC 0.7 mm Left Panel | Tempered glass Front Panel |
| Weight | NET WEIGHT: 5.3 kg GROSS WEIGHT: 6.5 kg |
| NET WEIGHT | 5.3 kg GROSS WEIGHT |
| Dimensions | Structure Dimensions(L*W*H): 420 x 210 x 402 mm Product Dimensions(L*W*H): 440 x 210 x 425 mm |
| Structure Dimensions(L*W*H) | 420 x 210 x 402 mm Product Dimensions(L*W*H) |
| Expansion Slots | 4 |
| Radiator Support | 360 mm radiator at the top |
| Fan Support | Support up to 8 x 120 mm fans Front: 2 x 12 cm Top: 3 x 12 cm Rear: 1 x 12 cm Bottom: 2 x 12 cm |
| Support up to 8 x 120 mm fans Front | 2 x 12 cm Top |
| Pre- Installed Fans | No |
| Drive Bays | 5.25" CD ROM: 0 3.5" HDD: 1 2.5" SSD: 2 |
| 5.25" CD ROM | 0 3.5" HDD |
| I/O Port | USB 2.0 x 1 + USB 3.0 x 1 + HD AUDIO |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 165 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 370 mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








