
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG Core Ultra 9 275HX RTX 5080 16GB Graphics 16" QHD+ 240Hz Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI693908001
৳449,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Vector 16 HX AI A2XWIG Core Ultra 9 275HX RTX 5080 16GB Graphics 16" QHD+ 240Hz Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Intel Core Ultra 9 275HX processor with Intel AI Boost (NPU) |
| Generation | Intel Core Ultra 9 processor (Series 2) |
| Processor Frequency | Max Turbo Frequency 5.4 GHz Performance-core Max Turbo Frequency- 5.4 GHz Efficient-core Max Turbo Frequency - 4.6GHz |
| Processor Core | 24 Core (8 Performance-cores + 16 Efficient-cores) |
| Processor Thread | 24 Threads |
| CPU Cache | 36 MB Intel Smart Cache |
| NPU | Intel AI Boost (NPU) |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel HM870 |
| Display | |
| Display Size | 16-Inch |
| Display Type | IPS-Level Panel |
| Display Resolution | QHD+ (2560x1600) |
| Touch Screen | N/A |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Memory | |
| RAM | 16GB (8GB x 2) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 6400MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen4x4 SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Supported SSD Type | NVMe PCIe Gen4x4 SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Memory | 16GB |
| Graphics Type | GDDR7 Laptop GPU powers advanced AI with 1334 AI TOPS Up to 2287MHz Boost Clock 175W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Features | 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD type (30fps@720p) IR FHD type (30fps@1080p) with HDR 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 1x SD Express Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen2 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 5 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1) |
| Headphone & Microphone Port | Yes |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 Killer Gb LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Camera Privacy Shutter | Webcam Shutter |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module (fTPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Windows11 Home Standard Single Language |
| Power | |
| Battery Type | 4 cell |
| Battery Capacity | 90 Battery (Whr) |
| Adapter Type | 330W adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Cosmos Grey |
| Dimensions | 357 x 284 x 22.20-28.55 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 year warranty |








